Üniversite mezunlarına iş

Üniversite Öğrencilerine İş

Üniversite öğrencilerine iş imkanı, üniversiteyi bitiren gençler için en büyük problemlerden birisidir. Bu konudaki tecrübelerimizi paylaşarak, üniversite öğrencilerine iş ve iş hayatı hakkında kısa bir bilgi vermiş olalım.

Üniversite öğrencilerine iş

Bu yazımızda, hem üniversite okuyan öğrencilere hem de yeni mezun olmuş öğrencilerine iş konusunda çok değerli bilgiler yer almaktadır.

Henüz üniversite hayatının tadını dahi çıkartamadan, son sınıfa geldiklerinde; zamanın ne kadar hızlı geçtiğinden dem vururlar. Hal böyle olunca da, arkadaşlarından ayrılacak olmalarına üzülmeye başlarlar (Haklı olarak üzülürler, çünkü 3-4 seneyi beraber geçirdikleri arkadaşlarıyla artık aynı evi bile paylaşamayacaklardır 🙁 ). İlk başta tek sorun bu gibi görünürken, bir süre sonra akıllarına (en büyük sorun) ile ilgili problemler gelir.

Gelecek kaygısı artık duyulmaya başlanmıştır. Ne yapsalardır acaba? KPSS’ye çalışıp memur mu olunmalı yoksa özel sektöre girip çalıştıkları kadar mı kazanmalıdırlar? Yoksa hiç bu işlere dalmadan önce askere gidip, askerliği aradan mı çıkarmalıdır?

Üniversiteyi bitirdim, şimdi ne yapacağım? Sorusunun cevabını aramaya başlarlar. Kızlar biraz daha şanslıdır çünkü önlerinde askerlik sorunu yoktur en azından. (Ama onlar için de başka sorunlarımız mevcut tabii ki, görücüler gelmeye başlamıştır 🙂 )

Bu arada antiparantez olarak üniversiteli öğrenciler için “marka temsilciliği” işi bulunmaktadır. Özellikle gençlere ulaşmak isteyen markalar (Microsoft, Turkcell, Avea, bankalar vs.) aktif ve sosyal yönleri kuvvetli olan öğrencileri kendileri için marka temsilcisi yapıyor ve bunlara belli bir ücret ya da maaş veriyor. Bu kişiler de bu ücret karşılığında, bu firmaların ürün tanıtımlarını ya da geri bildirimlerini alarak firma ile gençler arasında entegrasyonu sağlıyor. Güzel bir iş, eğer aktifseniz bu işi deneyebilirsiniz.

Bizce özel sektöre girip, kısa sürede yükselmek en mantıklısıdır. Tabii ki bu da herkes için mümkün değildir. Sadece çalışkan olanlar bunu başarabilecektir. (Ben çalışkan olmak ile inek olmayı ayırıyorum. Çalışmadan hiç kimse hiçbir şey yapamamıştır ve yapamayacaktır. Çalışkan insanlar aynı zamanda zeki insanlardır.)

Üniversite öğrencilerine iş neden sorun oluyoru, sorunları kısaca şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Üniversiteyi bitiriyorlar ancak hayata dair hiçbir şey bilinmeden mezun olunuyor.
 • Üniversitede bir şeyleri öğrenelim.
 • Üniversite öğrencilerine iş ilanlarına bakalım. (Özellikle anket çalışmaları yapın derim, Ar-Ge konusunda kendinizi geliştirmiş olursunuz.)
 • Kendimize değer katalım ki, aranan insanlar olun. (Kitap oku, kitap oku, kitap, kitap…)
 • İş isteyen değil, iş veren olmak için çalışın.
 • Üniversiteden mezun olunca, hemen hazır iş beklemeyiniz.
 • Özellikle üniversiteli arkadaşlara sesleniyorum; potansiyelinizin farkında olun. Neler yapabileceğinizin farkında olun…

Hepimiz internetten, sadece bilgisayar başından bile çok iyi işler yapabiliriz…

Üniversite mezunlarına iş

Eğer bir de yabancı dil ya da özel olarak ilgilendiğimiz bir dal varsa; bu çok daha kolay olmaktadır.

Her üniversite mezununa, iş hazır değil. Artık üniversite sayısı da fazla, rekabet de fazla. Kendini kim geliştirirse, hangi üniversite mezunu geliştirirse, işi o kapacaktır. Özel sektör için üniversite isimlerinin hiç adı yoktur, önemli olan şirkete olan katkınız nedir? Şirkete ne katabilirsiniz? Firma bunlara bakar.

“Üniversite öğrencilerine iş” olayının özeti, kim kendini geliştirirse işi o kapar. Eğer şu an hala öğrenciyseniz, kendinizi bu günden geliştirin.

Her gün kendinizi geliştirecek şekilde, kendinize ve işinize en az 1 saat ayırın. Hatta ben olsam 2-3 saat ayırırım. İşiniz ya da okulunuz konusunda ne kadar inanılmaz biri haline geldiğinizi göreceksiniz.

“Üniversite öğrencilerine ek iş”, “Üniversite öğrencilerine part-time iş”, “Üniversite öğrencilerine burs” aramaları yaparak bir şeye ulaşmanız pek mümkün gözükmüyor. Geleceğinizi başkalarının ellerine vereceğinize, geleceğinizi elinize alıp kendinizi geliştirin!

Siz parladığınız zaman, zaten talibiniz çoğalacaktır.

Bunu bir üniversiteli olarak ben uyguluyorum ve bir çok kişiyle de bu konuda çalışıyoruz…

Üniversite öğrencileri iş konusunda diyeceklerimiz genel olarak bu şekilde, eğer kendinize ve internetin gücüne inanıyorsanız, araştırmalarınızı sıklaştırın.

19 yorum bulunmaktadır “Üniversite Öğrencilerine İş

  1. admin Yazar

   Ömer Bey,
   Üniversiteli arkadaşlara tavsiyemiz tamamen kendilerini geliştirmeleri yönündedir.
   Şu an bir takım iyi adımlar atılmalı ki ileride rahata kavuşabilin.
   Sektör olarak inşaat sektörünü öneriyoruz.
   Sitemizde de bunlara dair yazılar var, araştırın lütfen.

   Yanıtla
 1. damla

  üniversite öğrencisiyim, ben de hem kendimi geliştirmek hem de kendi harcamalarımı karşılamak için çalışmak istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 2. network

  Günümüzün en iyi işi olan ağ pazarlama işidir. Ben de öğrenciyim ve çok şükür evden hiç para gelmeden okuyabiliyorum. Her geçen gün de kazancım artıyor, tüm arkadaşlara öneririm…

  Yanıtla
 3. mehmet eren görmez

  üniversite öğrencisiyim boş vakitlerimde para kazanmak istiyorum ne yapabilirim?

  Yanıtla
 4. tarık abalay

  üniversite öğrencisiyim bütün günüm nette geçiyor vaktimi gereksiz şeylerle uğraşmaktansa para kazanabileceğim bir iş üzerinde çalışarak harcamayı çok isterim…

  Yanıtla
 5. niran

  bende üniversite öğrenciyim ve nette bosuna zaman harcamaktansa para kazanmayı yeğlerim ayrıca ihtiyacım var paraya bu konuda sitenizin bir an önce hazırlanmasını bekliyorum

  Yanıtla
 6. Anıl

  Ben üniversite öğrencisiyim burs başvurularımdan sonuç alamadım ve gerçekten çalışmak isteyen biriyim hem maddi yönden hemde kişisel olarak olarak ihtiyacım var ilginiz için teşekkür ederim..

  Yanıtla
 7. şeyda

  ben lise son öğrencisiyim üniversiteye gidebilmem için para kazanmam gerek ailemin durumu bunu karşılamıyor yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 8. hazel

  Ben üniversite öğrencisiyim internetten para kazanıldığına inanıyorum ve bende kazanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
 9. recep

  ben üniversite okuyorum şu anda ve internetten para kazanıldığına inanıyorum ve bende kazanmak istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz? 24 saat bilgisayar kullanabilirim.

  Yanıtla
 10. rıza

  Ben üniversite öğrencisiyim ve azda olsa para kazanmak istiyorum.Sizin bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum.Buna gerçekten ihtiyacım var yardımcı okursanız çok memnun olurum.

  Yanıtla
 11. umit

  ben üniversite okuyorum şu anda ve internetten para kazanıldığına inanıyorum ve bende kazanmak istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz?

  Yanıtla

Bir cevap yazın